Muzeum parafialne
O Parafii » Muzeum parafialne
"Serdecznie gratuluję Wielebnemu Księdzu Magistrowi Janowi Piechocie proboszczowi sławetnej królewskiej wsi Iwkowej, że z takim poświęceniem zebrał tyle pięknych owoców pracowitych rąk mieszkańców Iwkowej".
Taki wpis uczynił 6 maja 1973 r. do Księgi Pamiątkowej Muzeum Parafialnego wybitny historyk, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Vetulani, Komandor papieskiego orderu Piusa IX (tak w podpisie).
Takich wpisów od założenia Księgi Pamiątkowej w 1971 r. wyrażających uznanie i podziękowanie jest dziesiątki. A wpisywali się biskupi, profesorowie, dyrektorzy muzeów i placówek kulturalnych, księża (ponad 50-ciu), przewodnicy PTTK, dziennikarze, studenci, siostry zakonne, uczestnicy obozów, kolonii i wczasów, oaz wakacyjnych, uczniowie wszystkich szkół w okolicy, parafianie (pierwszy 21.07.1971 r. wpisał się Marian Bodek).
Zwiedzający muzeum przybywali z całej Polski m. in. z Warszawy, Koszalina, Łodzi, Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia, Częstochowy, Przemyśla, Rzeszowa, Łowicza, Płocka, Radomia, Ostrołęki, ale i z kombinatu PGR w Cedyni.
Wpisywali się przybysze ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Peru, Izraela, Niemiec, Szwecji, Austrii, Argentyny, Holandii i Węgier (w języku węgierskim, angielskim, holenderskim, niemieckim).
Tych, którzy podpisem zaznaczyli swoją obecność w muzeum jest około 4 tysięcy (nie wszyscy się wpisują).
Muzeum nasze jako filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie znajduje się w wykazach na całym świecie.
Niewiele jest parafii, które mogą się poszczycić taką placówką. Iwkowskie zbiory wszelkiego rodzaju zabytków liczą ok. 280 eksponatów ponumerowanych, a wraz z różnymi drobnymi przedmiotami jak: monety, medale, druki, stare gazety itp. - około 600.
Jest to dzieło ks. Jana Piechoty, proboszcza iwkowskiego w latach 1946-1987, budowniczego kościoła parafialnego, który zebrane z Iwkowej i okolicy pamiątki przeszłości udostępnił zwiedzającym w 1966 r.
Na początku zbiory te były eksponowane na trzech piętrach wieży kościelnej.
Na pierwszym piętrze sprzęty domowe, narzędzia do obróbki włókna oraz przedmioty związane z obrzędowością ludową, na drugim narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, na trzecim rzeźby dawnych i współczesnych artystów ludowych.
Zwiedzanie muzeum, zwłaszcza przez większe grupy było jednak utrudnione i niebezpieczne. W 1995 roku po kontroli przeprowadzonej przez Komendę Rejonową Straży Pożarnej w Brzesku muzeum zostało zamknięte. Również Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie po wizycie 20.10.1995 roku pisał:"Stwierdziłem, że obecne pomieszczenia zbiorów tamtejszego Muzeum Parafialnego na trzech kondygnacjach wieży kościelnej są niedostępne do zwiedzania... Zbiory muszą być zatem przeniesione w inne miejsce...".
Przeniesiono je w 1996 roku do pomieszczeń na plebanii, wyremontowanych i przygotowanych przez firmę Polbau pana Andrzeja Dudy.
Muzeum jest nadal licznie odwiedzane, w ciągu roku zwłaszcza przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego regionu, a w czasie wakacji przez uczestników oaz i obozów. Młodzi wpisują, że "wiele eksponatów widzieliśmy pierwszy raz..."
I to jest pewnie jedno z głównych zadań takiej placówki.